Jen kvalitní pojištění ochrání váš majetek

30.04.2022

V roce 2021 se podle dat České asociace pojišťoven (ČAP) stalo celkem 250 061 pojistných událostí v souvislosti s pojištěním majetku. Že je pro nás důležité mít majetek pojištěný, potvrdil i průzkum zmíněné asociace z loňského srpna, podle kterého má převážná část českých domácností sjednané pojištění nemovitosti či domácnosti.

Většina z nás považuje za naprosto zásadní mít dobře chráněný majetek. Proto si sjednáváme pojištění, které náš dům nebo byt chrání před nejrůznějšími škodami vzniklými řáděním nejen přírodních živlů, ale i zlodějů. Přesto je dnes velmi častým jevem, že lidé nemají správně nastavenou pojistku, a jejich domov tak může být podpojištěný.

Přestože české domácnosti mají o pojištění domova zájem, velká část z nich má nesprávně nastavenou pojistku. I přes své nejlepší úmysly dobře ochránit majetek tak riskují, že jejich nemovitost nebo domácnost bude podpojištěná. V případě, že by u nich nastala nějaká nepříznivá událost jako třeba povodeň nebo požár, sjednané pojištění by jejich domov dostatečně neochránilo.

Podpojištění se nejčastěji týká starších pojistných smluv na majetek, jehož hodnota se během let postupně změnila.

Proč se mění hodnota majetku

V případě pojištění domácnosti, ať už bydlíte ve "svém", nebo v pronájmu, ovlivňuje celkovou hodnotu hlavně inflace, která roste přímo raketově.

Hodnota domácnosti se také změní po jakýchkoli úpravách interiéru, nebo když si pořídíte nový nábytek, spotřebiče nebo elektronická zařízení.

Změna hodnoty samozřejmě také nastane, jestliže domácnost zasáhla nějaká živelní katastrofa.

U pojištění nemovitosti má na její hodnotu v současnosti zásadní vliv obrovský nárůst cen nemovitostí, ale i stavebních materiálů a stavebních prací.

Hodnotu nemovitosti také zvyšují nejrůznější rekonstrukce, přístavby a jiná vylepšení, například pokud se rozhodnete pořídit si solární panely nebo bazén.

Stejně jako u domácnosti, i na hodnotě nemovitosti se velmi negativně podepíše případná živelní katastrofa.

Pojištěná má být nejen nemovitost, ale i vybavení

Často se také stává, že si majitelé pojistí jen svou nemovitost, ale už ne její vybavení, jako je nábytek a elektronická zařízení, ale třeba i obrazy, obuv či oblečení. Zasáhne-li je nějaká pojistná událost, pojišťovna jim uhradí škodu pouze na nemovitosti. Z toho důvodu odborníci doporučují mít uzavřené pojištění současně na nemovitost i na domácnost.

Co může nastat kvůli podpojištění

Jestliže by u vás doma nastala pojistná událost, pak skutečně hrozí, že pojišťovna vám nevyplatí plnou částku, za kterou potřebujete pokrýt vzniklé škody. Místo toho uhradí třeba jen polovinu! Některé pojišťovny dokonce mohou podpojištění i penalizovat.

Jak se podpojištění majetku vyvarovat

Jak už předchozí řádky naznačily, v dnešní době by měl každý z nás věnovat mnohem víc pozornosti pojištění svého majetku, a případně svou stávající pojistnou smlouvu zaktualizovat. Vzhledem k tomu, jak prudce jdou nahoru ceny nejen na realitním trhu, je vhodné zrevidovat pojistné částky jednou ročně. To platí i v případě, že jste doma nic nerekonstruovali, ani nekupovali nic hodnotného.