Jak usnadnit dětem vstup do života?

19.04.2021

Vstup do dospělosti je pro dítě vždy snazší, když má k dispozici našetřené peníze. Ať již se rozhodne jít na vysokou školu, oženit se nebo se třeba pustit do podnikání..

Přemýšlíte, kde zhodnotit peníze pro vaše potomky co nejlépe a nejste si jisti, který ze současných finančních produktů je k tomuto účelu nejvhodnější? Možností je několik, záleží však na tom, jaké jsou vaše požadavky a možnosti.Peníze pro budoucnost

Kdy si myslíte, že je vhodné začít dětem spořit? Odpověď je jasná - ihned po tom, co se narodí. Když to neuděláte HNED, budete to neustále odkládat. Vyberte si produkt, který vyhovuje vašim finančním možnostem - ať již zvolíte dětské spořící konto, dnes již ne tolik výhodné stavební spoření, nebo podílové fondy - a začněte spořit ihned po narození dítěte. Není přitom nutné odkládat astronomické částky, které rodinu položí na lopatky a znemožní jí dýchat a objevovat svět okolo.


Kolik je dobré odkládat?

Částka, kterou chcete dítěti dát pro začátek samostatného života by ale neměla být příliš nízká, jelikož její hodnota bude vlivem inflace neustále klesat (v případě dětského spořícího konta, na kterém je úrok "nula celá nula nic"). V dnešní době se jako minimální částka uvádí 500 korun měsíčně. Zdá se vám to málo? Výborně, zaveďte trvalý příkaz k úhradě a svému potomkovi pravidelně odkládejte víc. V případě, že se vám zdá 500 korun měsíčně mnoho, popřemýšlejte nad tím, co běžně kupujete nad rámec rodinných možností. Zkuste si dát na misku vah, zda je nákup takové věci nezbytný.

Kdy peníze použít

Rodiče by tyto peníze měli od začátku vnímat jako dar dítěti do začátku samostatného života. Nezřídka se stává, že dítěti odrůstajícímu z dětského nábytku sáhnou na uspořenou částku, pořídí předražený pokojíček. Raději částku nechejte vyrůst a použijte ji jako svatební dar, dar při pořizování samostatného bydlení nebo při stěhování do svého, až bude vaše dítě skutečně samostatné a finanční pomoc nejen uvítá, ale i ocení.

K nejvhodnějšímu výběru programu pro děti Vám pomůže Finanční plán. Bere v úvahu jak Vaše možnosti a představy, tak také pracuje s širokou nabídkou trhu. Dokáže pracovat i s předpokládanou inflací.

Nezávazné kunzultace a modelace usnadní Váš výběr.

Přeji vám, ať je pro vás investice do budoucnosti vašeho potomka příjemnou samozřejmostí.